Choď na obsah Choď na menu
 


Kultúra

Dátum
Názov predstavenia
Miesto predstavenia
Cena
Začiatok
Ostatné informácie
 24.05.2018
Stanislav Štepka
Malý veľký muž
Muzikálový príbeh - generálka
 RND - Záhradnícka 95
 12 €
 10:00 h.
 Počet vstupeniek je obmedzený,
preto sa treba prihlásiť a zaplatiť
28.2.2018 v stránkových hodinách.
Muzikálový príbeh zo života Milana Rastislava Štefánika

Na motívy pôsobivých životných príbehov, ale aj svojej hry Generál (2004) napísal Stanislav Štepka novú verziu javiskovej inscenácie o životnom osude veľkej, ak nie kľúčovej osobnosti novodobej slovenskej histórie Milanovi Rastislavovi Štefánikovi pod názvom Malý veľký muž. Autor v hre sleduje život kľúčovej osobnosti Československa od jeho narodenia v Košariskách koncom 19. storočia až po jeho mýtickú smrť v roku 1919. Predstavíme jeho rodinné a vidiecke prostredie, pobudneme s ním na štúdiách v Prahe, začneme spoznávať jeho vedeckú a hvezdársku prácu v Paríži i na Mont Blancu, jeho dotyky s vedou i so ženami, veľkú Štefánikovu túžbu lietať, objavovať, cestovať, ale hlavne snívať o slobodnej vlasti. Predstavíme jeho vedecké i nevídané vojenské aktivity počas prvej svetovej vojny, ktoré mu nakoniec priniesli mimoriadne významnú hodnosť francúzskeho generála. Aj prostredníctvom kontaktového javiskového rozprávania Štefánikovej životnej lásky GiulianyBenzoniovejukážeme divákom Štefánika ako človeka, ktorému nič ľudské nie je cudzie, ktorého prenasledujú veľké vízie, ale aj choroby a nevídaná túžba po poznaní, spoznáme človeka noblesy a šarmu a večne zaľúbeného rojka. Tento veľký príbeh o hľadaní hviezd a nenaplnenej lásky, plný vizionárskych snov a ľudských dotykov uvádza Radošinské naivné divadlo v tvorivej spolupráci s tanečníkmi a hudobníkmi Slovenského ľudového umeleckého kolektívu v choreografii Ladislava Cmoreja. Radošinské naivné divadlo v tomto projekte zastupujú okrem autora hry a textov piesní Stanislava Štepku, autor hudby Juraj Haško, dramaturgička Darina Abrahámová, scénograf František Lipták, kostýmová výtvarníčka Katarína Hollá, producent Ladislav Hubáček a režisér Ondrej Spišák. Premiéra: 1. júna 2018 na bratislavskej scéne RND.
 25.05.2018
Oskar Nedbal
Poľská krv
Opereta v troch obrazoch
 Historická budova SND
 5 €
 11:00 - 13:45 h.
 II. balkón

 Predstavovať Oskara Nedbala bratislavskému obecenstvu nemusíme. Umelec európskeho významu, ktorý formoval prvé roky Slovenské národné divadlo, sa zapísal do dejín nielen ako znamenitý dirigent, ktorý obstál na popredných svetových operných scénach a koncertných pódiách, ale i ako originálny skladateľ.
 Jeho najznámejšie dielo, ktoré dodnes zdobí repertoár hudobných divadiel, je práve opereta Poľská krv. V humornom príbehu statkár Bolek Baranski stojí v dôsledku roztopašného životného štýlu a pochybných kumpánov na pokraji krachu, preto chce riešiť svoju neutešenú finančnú situáciu výhodným sobášom. Odporúča mu to bohatý priateľ Zaremba, ktorý mu núka svoju vlastnú dcéru Helenu. Keďže riešenie finančných problémov na tento spôsob je zárukou nevšedných komplikácií a nečakaných zvratov, možno očakávať, že o zábavu s úsmevnými situáciami nebude ani v našom divadelnom predstavení núdza.
  Pod taktovkou Mariána Vacha, ktorý sa na scéne Opery SND predstaví po prvý raz s vlastným hudobným naštudovaním, a v réžii Mariána Chudovského budú v inscenácii účinkovať poprední sólisti i hostia operného domu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

tanciaren.jpg

 31.05.2018
Sofokles
Antigona
činohra
 SND - nová budova
 7 €
 10:00 h.
 
Príbeh o Rebelke, ktorá sa nezastaví pred ničím, ani pred rizikom vlastnej záhuby.

Z viac ako stodvadsať tragédií, ktoré napísal Sofokles, sa zachovalo iba sedem. Antigona je z nich pravdepodobne najstaršia (442 pred n. l.). Slávny grécky dramatik, ale aj kňaz a politik konzervatívnej orientácie, ju napísal ako zrelý päťdesiatnik. Je obdivuhodné, ako v nej dokázal plasticky stvárniť hlboké portréty dvoch mladých žien – sestier, Antigony a Ismény. Predstavujú dva zásadne rozdielne póly a charaktery, cez ktoré si dotvárame obraz nielen ich privátnych temperamentov, ale aj ich životné, užšie občianske postoje. Príbeh o ilegálnom pochovaní či nepochovaní brata označeného ako nepriateľa štátu, zásadný spor Antigony s vládcom Kreónom, vzrušuje dodnes, pričom každá doba si sama vynucuje nové a nové významové konotácie. Súčasným zrakom možno vidíme Antigonu skôr ako prvú rebelku európskej drámy. Rebelku, ktorá sa nezastaví pred ničím, ani pred rizikom vlastnej záhuby. Antigona obetuje samu seba, lebo sa nechce pokoriť pred autoritatívnou a skazenou mocou.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
zapcha.jpg
 12.06.2018
J. Mortimer a B. Cooke
Když kočky nejsou doma
česká komédia
 TEATRO Wüstenrot Istropolis
 10,80 €
 19:00 h.
Treba sa prihlásiť a zaplatiť do 23.5. u p. Humajovej
Vynikajúca anglická komédia o tom, čo všetko sa môže stať, keď dve sestry spoločne odídu na dovolenku. V Londýne zostanú ich muži bez dozoru. Pokus o celkom nevinný flirt sa dvom švagrom zmení v nečakané dobrodružstvo plné napätia, humoru a prekvapivých zvratov ohrozujúcich celú ich ďalšiu existenciu.
Účinkujú: Lukáš Vaculík, Roman Štolpa, Hana Sršňová, Jana Galinová, Kristýna Lišková, Daniela Révaiová, Jaroslava Zimová
Réžia: Jurij Galin
 13.06.2018
Giacomo Puccini
Tosca
opera
  historická budova SND
 5 €
 19:00 h - 21:30 h
 Dĺžka predstavenia: 2 h.30 min.
Opera v troch dejstvách v talianskom jazyku

Giacomo Puccini je autorom, ktorý krutý svet násilia, nenávisti a sebeckých vášní, ale i svet lásky „až za hrob“ zobrazuje s nevšednou dramaturgickou rafinovanosťou. Jeho svet nie je svetom veľkej politiky ani romantických ideálov oslobodenia človeka. Je to svet psychologickej drobnokresby, zložitý svet vzájomných vzťahov malých i veľkých ľudských príbehov. V opere Tosca sa spevácka hviezda Floria Tosca dostáva pre nepriaznivé okolnosti do rúk sadistického šéfa tajnej polície baróna Scarpiu. Ten za oslobodenie jej milého, maliara Cavaradossiho, žiada maximálnu cenu – jej česť. Puccini tento vypätý dramatický konflikt zobrazuje strhujúcim hudobným jazykom, ktorý svojou emocionalitou a melodickou krásou dobýja srdcia divákov na celom svete už viac ako sto rokov. I dnes je jeho dielo stále aktuálne, vzrušujúce a provokujúce obe strany divadelného priestoru, javisko i hľadisko k novým stretnutiam.
 25.07.2018
Letný koncert
Veľké koncertné štúdio Slov. rozhlasu
 3 €
 19:00 h.
Treba sa prihlásiť a zaplatiť do 23.5. u p. Humajovej
 22.08.2018
Ulster Youth Orchestra
koncert
Veľké koncertné štúdio Slov. rozhlasu
 3 €
 19:00 h.
Treba sa prihlásiť a zaplatiť do 23.5. u p. Humajovej
Deväťdesiat mladých hudobníkov vo veku 14 – 23 rokov, združených v Ulster Youth Orchestra zo Severného Írska vystúpi na benefičnom koncerte pre Nadáciu výskum rakoviny. Mladí vynikajúci, nadšení hudobníci a atraktívny program dávajú záruku výborného hudobného a spoločenského zážitku.
Dirigent Courtney Lewis
Klarinet William Curran
Soprán Aoife Miskelly
Program:
Leondard Bernstein: Overture Candide
Claude Debussy: Rhapsody for clarinet and orchestra
George Gershwin: An American in Paris
R. Molloy: New Commission
Hamilton Harty: The Children of Lir
 Prihlasovať sa treba na stránkových hodinách,každú stredu na Haanovej 10, od 14:00 do 16:00 hod na prvom poschodí v jedálni  Bytového podniku Petržalka, kde si predstavenie aj zaplatíte.